Examqo

Examqo › בחינת הרישוי ברפואה › מועד 24 בפברואר 2025, שאלה 204

שאלה מבחינת הרישוי ברפואה · מועד 24 בפברואר 2025, שאלה 204

מפתח רשמי (לאחר ערעורים)

נער בן 13 מתלונן מזה מספר חודשים על כאבי בטן אפיגסטריים המוחמרים לאחר אכילה, בחילות ויציאות שחורות. לדברי הנער לפני הופעת התלונות קיבל טיפול תרופתי. איזה מבין הגורמים הבאים סביר שיהיה הגורם למצבו?

  1. א.METRONIDAZOLE
  2. ב.IBUPROFEN
  3. ג.CLARITHROMYCIN
  4. ד.OMEPRAZOLE
הצגת התשובה וההסבר
התשובה הנכונה: ב. IBUPROFEN

כאב אפיגסטרי לאחר ארוחות במשך חודשים, עם בחילה וצואה שחורה (מלנה), במתבגר שנטל תרופה לפני הופעת התסמינים, מצביעים על כיב פפטי מ-NSAIDs — Ibuprofen ‏(ב). NSAIDs מעכבים את Cyclo-oxygenase-1 ואת הפרוסטגלנדינים ברירית, ומפחיתים ריר, ביקרבונט וזרימת דם; בילדים הם, יחד עם H. pylori, הגורם העיקרי לכיב פפטי ולדימום ממערכת העיכול העליונה. Metronidazole ‏(א) ו-Clarithromycin ‏(ג) גורמים לבחילה ולטעם מתכתי, והם חלק מטיפול ההכחדה של H. pylori, לא גורמי כיב. Omeprazole ‏(ד) מרפא כיבים ואינו גורם להם. נקודת מפתח: דימום ממערכת העיכול + שימוש ב-NSAIDs ← הפסקת ה-NSAID, אנדוסקופיה, PPI; בדיקה ל-H. pylori.

מפתח רשמי (לאחר ערעורים)

מקור רשמי: פרק 361, עמוד 1971

הסבר מאת פרופסור ה-AI של Examqo — נבדק מול המפתח הרשמי. המקור שלמעלה מובא כפי שפורסם. במקרה של ספק בדקו בספר.

English

A 13-year-old male has been experiencing epigastric pain for several months, which worsens after eating. The symptoms are accompanied by nausea, and his stools are black. He reports medicinal treatment prior to the onset of symptoms. What is the most likely cause of his condition?

  1. A. METRONIDAZOLE
  2. B. IBUPROFEN
  3. C. CLARITHROMYCIN
  4. D. OMEPRAZOLE

Answer: B

25 שאלות בבחינת הרישוי ברפואה, בחינם

תרגלו את השאלה הזאת ועוד, עם ההסברים המלאים ובלי כרטיס אשראי.

להתחיל עכשיו

המאגר המלא: מסלולים ומחירים

על המאגר של בחינת הרישוי ברפואה · מסלולים